Eşraf Restoran, Florya’da Osmanlı ve Türk Mutfağı üzerine çeşitli lezzetler sunan ve dekorasyonu da tam buna uygun olarak altın varaklı, laleli, büyük sandalyeli, görüşterişli avizeli bir mekan. Müstakil bir restoran olduğu için kendi kuzineleri var ve yemeklerini burada pişiriyorlar, hatta o kadar ki şef doğalgazlı ocağı nasıl yakacağını hala öğrenemediğini söylüyor. Mekanın sahibi Gümüşhaneli, şefi de Trabzonlu olduğu için daha çok bir Karadeniz Türk mutfağı yemekleri var diyebiliriz. Her malzeme doğal ve büyük bir incelikle aslına sadık kalınarak yapılıyor, kullanılıyor. Mesela yoğurt gerçek manda sütü ile, ekmekler kendi üretimleri, etleri kuzu eti… Takdire şayan bir yatırım söz konusu. Çok çeşitli zeytin yağlılar, salatalar var. Patlıcan ezme, yaprak sarma ve taze fasülye yedik. Yaprak sarma daha iri iri yapılmış, salçasız, benim damak zevkime göre çok güzel değildi. Patlıcan ezme çok lezzetliydi.

Zeytinyağlılar dışında hemen hemen her yemekte neredeyse et var, genelde de kuzu eti. Düğün çorbaları gerçekten iddialı bu anlamda. İçinde gerçek kuzu eti var, tereyağının konusunu ve süt kokusunu mis gibi alıyorsunuz.
Sıcak başlangıç olarak patlıcan sarma kebabı ve talaş böreği yedik. Talaş böreği de hazır milföy ile değil tamamen kendi yapımları, içinde kıyma var. Çok büyük ve doyurucu. Onun yerine daha farklı bri şey yemeği tercih ederdim.
Ali Paşa kebabı, karnıyarığın bir benzeri. Ancak o kadar lezzetli ki mis gibi kokuyor. Bütün yemekler kuzinede pişirildiği için ayrı bir lezzete sahip, alışık olmadığınız türden…
Tatlı konusunda da çok iddialılar. Yoğurt tatlısı revaniye benziyor ama çok daha lezzetli. Kullandıkları yağ kesinlikle çok doğal ve bu yemekleri ayrı bir güzel yapmış. Kadayıf da bol cevizli ve tel tel dağılan şekildeydi.

Bir de ek olarak döner ve iç pilavı ikram edildi ancak buraya gelirseniz döner almanızı önermem. Onun yerine bu farklı yöresel yemekleri keşfedin, döneri çok daha lezzetli yiyebileceğiniz yerler var ama bu lezzetler yok!